Világi a Fortuna Liga és az egész labdarúgás jövőjéről is beszélt


A DAC tulajdonosával a Šport szombati számában jelent meg az alábbi interjú.

Világi Oszkár pénteken ünnepelte 57. születésnapját. Szombaton a szlovák sportnapilapban jelent meg vele egy hosszabb interjú. Szóba kerültek a dunaszerdahelyi fizetéscsökkentések és a folytatás lehetőségei is.

Hogyan éli meg a DAC a koronavírus okozta válsághelyzetet?

Ahogy minden klub, nehezen. Nem játszunk, nem edzünk. Természetesen ez kiesést okoz a bevéteknél, hiszen a hazai mérkőzéseinken magas nézőszámaink voltak. Hiányzik a légkör, amit a stadionban és az akadémián megszoktunk, hiszen a gyerekeket is haza kellett küldenünk. Egyszerűen minden üres és ez szomorúan néz ki.

Önök is hozzányúltak a fizetésekhez a klubban? Ha igen, hogyan?

Igen. Tárgyaltunk a játékosokkal és megegyeztünk, hogy az alapfizetésüket 40 százalékkal csökkentjük. A béreket a személyzetnél és a további alkalmazottaknál is csökkentettük, tekintettel elsősorban arra, hogy amennyire a körülmények engedik, otthonról dolgoznak. Csak azok járnak be, akik a pályákról gondoskodnak. Két műszakban dolgoznak, gondoltunk ugyanis arra is, hogy mi van, ha valaki közülük elkapta a koronavírusos fertőzést, így ebben az esetben a másik műszak tudná végezni tovább a munkát. Számolnunk kell azzal is, hogy a gyepszőnyegek is a mi vagyonunk, amelyről gondoskodni kell. Van tizenhárom pályánk, amelyek igénylik a napi törődést.

Sokáig tartott amíg megszületett az egyezség a játékosok és önök között?

Úgy gondolom, hogy elég gyorsan megegyeztünk. Körülbelül egy hét alatt mindent lezártunk. A játékosokkal elsősorban őszintén kommunikáltunk. Elmondtuk nekik, hogy meg kell érteniük mi folyik most körülöttünk. A helyzet olyan, amelynek komoly gazdasági hatásai vannak a klubra. Kihangsúlyoztuk, hogy nekik is fel kell áldozni valamit. Abból indultunk ki, hogy nem csak a futballkluboknál, hanem más vállalatoknál is megszorításokat kellett bevezetni. A futballisták így nem az egyetlenek. A költségeket mindenhol csökkentik, és most egy szabály van érvényben: mindenkinek szolidárisnak kell lennie.

Kružliak: Gyorsan megegyeztünk a klubbal

Dominik Kružliak és párja, Jennifer nemrég jelentették be, hogy gyermeket várnak. "Természetesen már alig várjuk a születését. A barátnőm a harmadik hónapban van, nagyon boldogok vagyunk. Egyelőre nem tudjuk a baba nemét, de szeretnénk megtudni azt, nem akarunk meglepődni a születéskor." A 23 éves védőt természetesen nem csak az örömhírről, de a jelenlegi körülményekről is megkérdezte a szlovák sportnapilap.

 

Meddig tarthat ez a helyzet, hogy még a klub túl tudja élni? Ez elsősorban a tulajdonos jóindulatán múlik, hogy meddig fedezi a költségeket?

Ez éppen az a másik oldal, amelyet sokan nem látnak. Vagy nem akarnak látni. Sajnos a szóbeli ígéreteken túl, most semmi kézzel foghatót nem láthatunk azzal kapcsolatban, hogy az állam segítene kluboknak túlélni ezt a nehéz helyzetet. Semmi ilyen nem történt még. Mi egyelőre nem teljesítjük azokat a feltételeket, amely alapján kérhetnénk az alkalmazottak béreinek megtérítését, akik a megelőző intézkedések miatt nem tudják elvégezni a munkájukat. Azt vártuk, hogy kapunk majd információt arról, hogy miként kérhetnénk mi segítséget, de ez nem történt meg.

Ez azért lehet, mert sokan azt mondják, hogy a futballkluboknak megvannak a tehetős tulajdonosaik, akik mindent megoldanak?

Csakhogy ezeknek a tulajdonosoknak először a saját vállalkozásukat kell stabilizálniuk és nem egyből a klubbal foglalkozni. Az egy dolog, hogy évekig nem foglalkoztak velünk, de hogy most sem? Tudatosítanunk kell ezt a szlovákiai specifikus helyzetet, hogy a kluboknak szinte semmilyen bevételük nincs a televíziós jogdíjakból. Összességében egy szezonra minden csapatot figyelembe véve ez 500 ezer euró, így egy csapatnak körülbelül 40 ezer euró jut. Összehasonlítva a környező országokkal ez egy nevetséges összeg. Ausztriában a klubok 16 milliót osztanak szét, Lengyelországban 60 milliót. A mi klubjainknak az eladott jegyekből és ajándéktárgyakból van bevételük, ami szintén nem egy horribilis összeg. Marad a szponzoráció és a játékosok eladása, de ezen a területen mi vár ránk? A szlovákiai klubok jelenleg nagyon nehéz helyzetben vannak. Nem tudom miként lesz ez a szlovákiai focival, de általánosságban a sporttal sem. Hogyan oldják ezt meg a kisebb csapatok, hogyan tudja majd minden legfelsőbb osztályban szereplő klub teljesíteni a licenchez szükséges feltételeket az új szezon előtt. Egyáltalán képesek-e leszünk úgy játszani az első ligát, mint eddig.

Fennáll annak a veszélye, hogy félprofi bajnokság lesz az országban?

A szlovák bajnokságnak a televíziós jogokból 12 millió euróra van szüksége. Ha ez nem lehetséges és ott lesz a lehetőség, hogy nem lesz profi az első liga, akkor játszunk amatőr focit. Munka után találkozzunk és rúgjuk kicsit a labdát. Ezzel leszünk elégedettek, pontosabban ezzel kell, hogy elégedettek legyünk. Ha az állami tévé úgy rézi, hogy a sportra nincs szükség, hogy a focira nincs szükség, akkor mit tehetünk? Ha a tévénél egy 90 perces terméket meg tudnak csinálni néhány ezer euróból, beleértve a reklámokat a meccsek előtt, közben és után, akkor csökkenteni kell a költségvetésüket. Ha úgy gondoljuk, hogy a foci csak ennyit ér, néhány ezret, akkor mondjuk meg egyenesen, hogy semmilyen sportra nincs szükségünk. Akkor üljön mindenki otthon, ne sportoljon senki... és pont. Évek óta mondom, hogy ami nálunk a sportban megy az mazochizmus.

Kevert bajnokság profikkal és amatőrökkel? Hogy fog az kinézni? Milyen lesz a színvonal? Négy csapat profi lesz, nyolc pedig amatőr? Akkor inkább kérjük meg az UEFA-t, hogy játszhassunk közösen a csehekkel vagy a magyarokkal. Ha működik más sportágakban, a kézilabdában vagy a hokiban, akkor a futballban miért ne? Akkor legalább nagyobb anyagi forrást kapnánk a televíziós jogdíjakból. A világban mindenhol ilyen módon működik a sport, vagy adókedvezményekkel segítik őket. Nemrég olvastam egy interjút az új nagyszombati tulajdonosokkal, akiknek gondban van a vállalkozásuk, mivel a mozik zárva vannak. Hogy fizethetik ilyenkor a játékosokat, amikor magukat kell megmenteniük? Ez nem a maguk kudarca, hiszen nem a saját hibájukból kerültek ebbe a helyzetben. Bosszant, hogy ilyen keményen kell fogalmaznom, de ha az állam azt mondja, hogy ez a klubok gondja, ha azt mondja, hogy nem fogja támogatni a sportot, akkor lehetséges, hogy a sport ebben a formában, ahogy eddig ismertük megszűnik létezni.

A bajnokságok – beleértve a szlovákot is – minden valószínűség szerint nézők nélkül fognak zajlani, ha a szünet után újra folytatódnak. Árthat ez a focinak?

Jó kérdés. A nagy bajnokságok biztosan nézők nélkül lesznek és én is kíváncsi vagyok, hogyan fogjuk megtartani a foci népszerűségét, amikor, ha időlegesen is, de kivesszük belőle a szurkolókat. Sosem volt korábban erre példa, és a focit szerető világnak ezt kell megszoknia. Ezért is várjuk az UEFA-tól a következő lépéseket. Nekik felelősségteljesen kell hozzáállniuk, nem lesz egyszerű.

Mit gondol befejeződnek a bajnokságok Európában és Szlovákiában?

Először az UEFA állásfoglalása szükséges. Mindannyian tudjuk, hogy jártak a belgák. Először idő előtt befejezettnek nyilvánították a bajnokságot, amelyre az UEFA azt monda, nem fogadja el az európai kupaindulókat… Mi természetesen az európai foci részei szeretnénk lenni, oda akarunk kerülni a selejtezőkbe. Ezért is várjuk, hogy az UEFA megengedi-e hogy befejezzük vagy újra elindítsuk a bajnokságokat és az egyes nemzeti szövetségek maguk döntsenek, vagy lesz egy mindenkire érvényes döntés.

Milyen döntésre számít, és mit szeretne?

Ha az UEFA azt mondja, hogy idő előtt lezárhatjuk a szezont, szerintem az lenne a legjobb, ha így tennénk. Az alapszakasz utáni tabellát fogadnánk el véglegesnek. Úgy gondolom, hogy a különbségek a csapatok között, főleg az élen elég egyértelműek. Ráadásul a klubok hazaengedték a játékosaikat. Most az egész világról kéne őket összeszednünk. Néhányan a kormányuk rendelkezései szerint nem is jöhetnek, a többieknek pedig miután megérkeztek Szlovákiába karanténba kéne kerülniük. Mire újra tudnánk kezdeni a játékot, eltelne másfél hónap. Lehet több is. Júniusban tudnánk elkezdeni legkorábban. Éppen ezért gondolnám, hogy idő előtt be kéne fejezni a bajnokságot. Úgy, hogy július 20-án, vagy amikor a körülmények engedik, el tudjuk kezdeni a 2020/2021-es idényt. A Slovnaft Cup-ot (Szlovák Kupa) pedig nyáron be tudnánk fejezni, hiszen már az elődöntőknél járunk. Így kiderülne ki lehet a negyedik európai kupainduló.

Világi Oszkár nézők előtti mérkőzéseket szeretne

Világi elmondta, hogy a klubnál a jegybevétel és a szurkolói vásárlások a klub jövedelmének 30 százalékát teszik ki, így hozzájuk is megérkeztek a megszorítások. A játékoskok bére 40 százalékkal csökkent, de az alkalmazottak is kevesebb fizetést visznek haza ebben az időszakban.

 

Ha nem játszanának tovább, akkor a mostani tabella véglegesnek tekintése mellett még két lehetőség van. Vagy azok indulnának az európai kupákban, akik tavaly, vagy pedig a klubok UEFA koefficiensei döntenének. Ezek a megoldások is jók lennének a DAC-nak. Ez egy kisebb szépségtapasz lenne önöknek?

Igen, jó lenne, ha játszhatnánk a nemzetközi kupákban. De ebben az esetben is sok a kérdőjel. Mindenhonnan azt halljuk, hogy a nagy európai kluboknak is gondjaik vannak. Nem tudni, hogy fog kinézni az átigazolási időszak, lesz-e ilyen egyáltalán. Nem tudjuk tudunk-e majd eladni vagy venni játékost. A foci most egy nagyon bizonytalan időszakban van. Úgy gondolom, hogy a 2020/2021-es idény nem lesz az igazi. Egymillió kompromisszumra lesz szükség, hogy az egyáltalán működni tudjon. Azt várom, hogy egy évre szükségünk lesz mire minden visszaál és 2021-től jöhet az első normális szezon a válság után.

Hogyan változhat meg a labdarúgás, ha globálisan nézzük?

Meggyőződésem, hogy sok szabálynak meg kell változni, amely a gazdasági részeket érinti. A FIFA-nak és az UEFA-nak egy világos álláspontot kell képviselnie. Szerintem egy fizetési plafont kell meghatározni. Az átigazolási díjakat is rendezni kell. Ha a klubok egy játékost kinevelnek, akkor kapjanak részesedést az ő harmadik vagy negyedik átigazolásából is. A nevelőklubok díjazása jelenleg nem jól működik. Ott van még a játékosügynökök kérdése is. Magas összegeket kérnek, amelyek deformálják a játékospiacot. Elengedhetetlen, hogy az egész rendszer átláthatóbb legyen.

Ejtsünk még szót a zsolnai klub tulajdonosa, Jozef Antošík radikális lépéséről, amely felszámolásra ítélte a klubot és futárral küldte ki tiznehét játékosnak a felmondását. Mit gondol arről a lépésről?

Beszéltem Antošík úrral. Nyomás alá került. Letette az asztalra a megoldást, és amikor a másik oldalról nem talált elegendő megértést, azt ette amit a szerződések és a törvény megengedett. Én mindig azt mondtam, hogy az első helyen van a klub, utána a csapat és utána csak ez egyének benne. A klubnak túl kell élnie és ezek az érdekek az elsők. Jozef Antošík nyilván érezte, hogy ha életben akarja tartani a klubot, akkor meg kell hoznia ezeket a döntéseket. Főleg miután nem talált partnereket a beszélgetésre a játékosokban. Amikor a saját pénzed rakod bele a futballba, és ő már ezt teszi több tíz éve, jogosult vagy az ilyen lépésekre.

Végezetül a focin túlról. Mit gondol sikeres vállalkozóként a koronavírusról? Meddig fog Szlovákia emlékezni a lesújtó helyzetre?

Először is tudatosítanunk kell, hogy egy nagyon kis piac vagyunk. Minden, ami Szlovákiában történik, nagyban függ a globális piacoktól. Máshogy mondva: az hogy a Volkswagen fog-e még náluk gyártani nem csak az állami támogatásoktól függ, hanem leginkább attól, hogy mit döntenek Németországban a vezetők. Ott hozzák meg a döntést hol mi működhet majd. Szlovákia nem tud hatni az ilyen folyamatokra. ezért most arra kell koncentrálnunk, hogy azoknak a cégeknek segítsünk, amelyeket értékesnek és fontosnak találunk. Amelyeknek hozzáadott értékük van. Nekik kell segítenünk, hogy túléljenek. Később, amikor a gazdaság kezd magához térni, elő kell teremtenünk a feltételeket, amelyekkel az új vállalatokat támogatjuk. Úgy gondolom, hogy ezen időszak alatt lesznek olyan cégek, akik tönkre mennek és lesznek olyanok, akik a nulláról kezdik majd újra. Ha az országunkban életképesek akarunk maradni, tanulnunk kell ebből. A jelenlegi határzárak miatt, de összességében is komolyan kell vennünk a kis és középvállalkozóinkat. Róluk mindenekelőtt gondoskodnunk kell, hiszen ők kulcsfontosságúak számunkra ebben az összetett időszakban.

Fotó: facebook.com/fcdac

Bénes László: Május 9-én folytatódhat a Bundesliga

Lassan a klubok elkezdenek készülni a bajnokság folytatására, május elejétől játszanunk kéne. Hogy milyen a helyzet a többi csapatnál azt nem tudom. Mi az óvintézkedések elején még együtt edzettünk, amikor a többi csapatnál már egyéni edzéseket végeztek. Ahogy szigorodtak a szabályok úgy változott nálunk is a helyzet.

A rovat legfrissebb hírei