A nagybalogi „vasmedvék” a sportág elitjébe kerültek
A Nagybalogon megalakult Iron Bears (Vas Medvék) erőemelő klub néhány hónap alatt felküzdötte magát a sportág elitjébe
Simko Róbert és Bodon Lilla
Fotó: Virsinszky Tamás
Lelkesedéssel, kitartással, na meg sok-sok edzéssel szinte bármi elérhető. Ezt bizonyítja a Nagybalogon megalakult Iron Bears (Vas Medvék) erőemelő klub története is. A szerveződés tagjai néhány hónap alatt felküzdötték magukat a sportág elitjébe.
A súlyemelés és az erőemelés két különböző típusú erőnléti sport. Ezek különböző célokat szolgálnak, illetve különböző technikákat alkalmaznak. A súlyemelés (weightlifting) célja, hogy a versenyzők két gyakorlatban (a lökés és az emelés) a lehető legnagyobb súlyt felemeljék. Fontos, hogy a versenyzők képesek legyenek gyorsan és dinamikusan mozgatni a súlyokat. Ezzel szemben az erőemelés (powerlifting) célja, hogy a versenyzők három alapvető gyakorlatban (a guggolás, a fekvenyomás és a felhúzás) a lehető legnagyobb súlyt felemeljék. Az erőemelésben a súlyokat lassabban, kontrollált módon kell emelni, és a fókusz az erő kifejlesztésén van, nem pedig a sebességen.
Ez utóbbinak hódol a nagybalogi Simko Róbert, aki 2018-ban döntötte el, hogy felkészül egy ilyen versenyre, majd a következő évben részt vett a GPC (Global Powerlifting Committee) által rendezett szlovák bajnokságon, Losoncon. Bár már első próbálkozásra 250 kilót húzott fel, ezzel mégis utolsó helyen végzett – mindez azonban nem szegte kedvét, sőt még keményebben kezdett edzeni.
“Én azelőtt testépítő fitneszedzésekre jártam. Mindig csak kis súlyokkal, technikásan edzettünk és gondoltam, hogy megpróbálom nagyobb súlyokkal is. Rájöttem, hogy csak árnyéka vagyok egykori önmagamnak és ezen változtatni kell. Ekkor kezdett érdekelni az erőemelés. A következő szezont még kihagytam, de 2021-ben már bronzérmes lettem felhúzásban az AWPC federációnál. Ez nagy lökést adott a folytatáshoz, és a következő évben már 322,5 kg-t húztam, s ezzel sikerült is legyőznöm az ellenfelemet, aki szintén nagyon erős volt. Azóta 300 kg feletti súlyokkal versenyzem” – idézi fel sportolói karrierjének kezdeteit Simko Róbert.
Saját edzőterem kell
Róbert elmesélte, hogy egymaga kezdett el foglalkozni az erőemeléssel, aztán csatlakozott hozzá Daniel Kmetik Rimaszombatból, a klub egyetlen szlovák tagja. Később a fia, ifj. Simko Robi, majd Valacsay Flórián is érdeklődést mutatott a sportág iránt. Eleinte még otthon edzettek egy 20 négyzetméteres helyiségben, majd elkezdtek konditerembe járni, de jött a koronavírus-járvány és hónapokra bezártak az edzőtermek, majd újból kinyitottak és ismét bezártak. Ezt a huzavonát megunva belevágtak egy edzőterem létrehozásába, megvették, illetve elkészítették az első súlyokat, gépeket.
„Nagyot álmodtunk, tavaly nyártól használjuk az edzőtermet, ami régen vasüzletként funkcionált. Kitakarítottunk, kifestettünk, a neonokat kicseréltük, hegesztettünk különböző állványokat, tartókat. Miután lett saját termünk, elkezdtek csatlakozni a fiatalok. Az első hónap ingyenes, utána havi 30 euró tagságit kell fizetni. Ebből igyekszünk fedezni a költségeket, a versenyekre való eljutást. Ugyanakkor jó volna egy saját edzőtermet létrehozni, mivel a jelenlegi helyiség nem a miénk, és további súlyemelő gépekre is szükségünk lenne” – tette hozzá a klub alapítója.
Világbajnoki érmek
A Vas Medvék az idén már több nemzetközi amatőr erőemelő versenyen is részt vettek. Első lépésként a szlovák bajnokságon kell jól szerepelni, hogy kvalifikálják magukat az Eb-re, vagy a vb-re. Nagyszerű teljesítményüket mutatja, hogy minden világversenyről érmekkel térnek haza.
A legkiemelkedőbb eredményt a klub egyedüli női tagja, Bodon Lilla érte el, aki februárban kezdett el edzeni, s már a szlovák bajnokságról, az Európa-bajnokságról és a világbajnokságról is egyaránt aranyéremmel tért haza. Mint mondta, számára teljesen ismeretlen volt ez a sport, de a kemény munka rövid idő alatt meghozta a gyümölcsét, s ösztönzést ad a további folytatásra.
Az amatőr erőemelők számára két különböző szervezet bonyolít le világversenyeket. Szeptemberben az AWPC világbajnokságán betegsége ellenére is fantasztikus egyéni rekordot (132,5 kg) húzott Lilla, ezzel egy világbajnoki ezüstöt is szerzett. Simko Róbert ugyanitt 300 kg-os teljesítménnyel bronzérmes lett. Októberben a csapat öt tagja vett részt a másik egyesület, a GPC által szervezett világbajnokságon, amelyen 3 aranyérmet (Bodon Lilla, Daniel Kmetik, ifj. Simko Róbert) és 2 ezüstérmet (Berky László, Simko Róbert) gyűjtöttek be.
„Berky Laci az év elején 130 kg-ot húzott, most a legutóbbi versenyen 205 kg-ot. Száz nap alatt volt 70 edzése. A fiam, Robika a legfiatalabb közöttünk, 13 évesen és 60 kilósan már 145 kg-t is húzott. Hihetetlen fejlődésre képesek a fiúk. Amennyit a munka és a család enged, annyit tudunk edzeni, de próbálunk mindig időt szakítani rá. A versenyre való felkészülésnél mindenre jobban oda kell figyelni, még a folyadékbevitelre is. Az izmoknak hidratáltnak kell lenniük. Figyelni kell a nyújtásra, a fokozatos terhelésre. Folyamatosan csökkentjük az ismétlésszámokat, növeljük a súlyokat. Egy év alatt eljutottunk olyan szintre, hogy már azok nyomában vagyunk, akik 10-20 éve edzenek. Aki beleteszi a munkát, nagyon szép eredményeket tud elérni. Ilyenkor ki kell lépni a komfortzónából, minden nap le kell küzdeni saját magunkat – a lustaságot, a fájdalmat, a nem akarást, a betegséget, akármit. Mi hajtjuk, támogatjuk, biztatjuk egymást, mindenki segít a másiknak. Szerintem jó csapat vagyunk, s csak idő kérdése, hogy mindannyian benne legyünk az elitben” – véli Simko Róbert, rámutatva, hogy a sportteljesítményen túl itt emberi kapcsolatok, barátságok is kovácsolódnak. A versenyhétvégéket pedig igyekeznek összekötni egy kis vacsorával, wellnessel és csapatépítéssel.
Robi elárulta, hogy nagyon büszke a srácokra, és számára a legnagyobb örömet az jelenti, ha látja, jönnek és edzenek maguktól. Próbálja a fiatalokat segíteni, irányítani. A jövőben pedig szeretne egy edzői tanfolyamot is elvégezni, s idővel akár nyári edzőtáborokat is szervezni.
Mivel a klub önerőből, támogatók nélkül működik, így szponzorok jelentkezését is várják. Minden anyagi segítség jól jön számukra. Aki szeretne önzetlenül segíteni, az a következő IBAN számra történő utalással megteheti: SK21 0900 0000 0051 5338 3324, IRON BEARS.
Az írás megjelent a Magyar7 2024/49. számában.
Kövess minket facebook-on:
Cimkék: simko-róbert, bodon-lilla, nagybalog, vas-medvék, erőemelés