Tíz éve hatalmon: lássuk, mit hozott a Világi éra
Világi Oszkár 2014 óta vezeti a DAC-ot, és bár nem sikerült belőle Manchester Unitedetot alakítania, azért jó dolgok történtek Dunaszerdahelyen az elmúlt években
Hamarosan 10 éve lesz annak, hogy Világi Oszkár lett a DAC tulajdonosa. 2014 márciusában első sajtótájékoztatóján azt mondta, azt akarja, hogy klubja úgy működjön, mint a Machester United.
„Az álmom, hogy olyan klubom legyen, ahol az edzők nem váltják egymást évente, hanem hosszabb ideig dolgoznak. Mint a Manchester Unitedben, tetszik, mikor az edző akár húsz évig is a csapatnál van” - idézte Világi Oszkár közel 10 évvel ezelőtti szavait a Pravda sportrovata, a Sportweb. Akkori szavai ellenére azonban Világi és a klubvezetés valahogy nem találja azt a szakvezetőt, akit 20 évig is meg tudna tartani. Épp ellenkezőleg! Alig 10 év alatt 11 edzőtől váltak meg Dunaszerdahelyen. Heten még egy évet sem bírtak ki, és senki sem töltött el két teljes évet a DAC kispadján.
Világi szerepét abban, hogy csodálatos arénát és akadémiát épített ki Dunaszerdahelyen a magyar kormány pénzén, nem lehet és nem is szabad elvitatni. Talpra állította a klubot, gazdaságilag stabilan működővé tette, és ami a régióban a legfontosabb, sikerült bevonzania a nézőket a lelátókra.
Ami viszont 10 év után is hiányzik, az a kimagasló sportsiker. Mert bár a dobogó megvan, sikerült klubon belüli történelmi magasságokba jutni az éppen aktuális csapatoknak, a kupaszereplés még nem hozta meg a várt sikert, ahogy a bajnoki cím is hiányzik a portfólióból. Akkoriban, mikor Világi, saját szavai szerint túl drágán (a reális értékéhez mérten) megvette a DAC-ot, még Radványi Miklós volt a vezetőedző. Akkor már másfél éve kitartott az akkori sárga-kékek kispadján, Világi pedig megtartotta őt értékelve, hogy „a rossz időkben sem hagyta el a hajót”. A Világi-éra első évét azonban nem élte túl Radványi sem a kispadon, ahogy azóta sem tudott senki sem hosszabb ideig megmaradni ott.
A Sportweb megszólaltatta Pecze Károlyt, aki még megélt olyan időszakot a DAC-nál, mikor nem rezgett a szék minden vereség után az edző alatt. 120 ligameccsen ült a DAC kispadján, amivel abszolút csúcstartó. „A társadalmi változások változást hoztak a futballon belüli viszonyokban is. Régen több kiemelkedő edzői személyiségünk volt, akiknek határozott beleszólásuk volt a klubokban. A szerződéseket legalább két évre kötötték, utána gyakran meghosszabbították. Az edző sorsát pedig sosem egy ember döntöttel el úgy, mint most. Azzal, hogy a tulajdonos hajlandó befektetni a klubba, kisajátítja a jogot mindenről dönteni, amihez nem rendelkezik szakmai képesítéssel”- mondta Pecze a futballklubok jelenlegi működéséről általában.
Állítása szerint hiányoznak a klubokban azok az emberek, akik garantálnák azok szakmai működését. „Aztán az történik, mint legutóbb a DAC-ban, hogy eladják a legjobb csatárt, nincs helyette más, és a bajnoki címért akarnak játszani. A jó góllövőt senki sem akasztja le a szögről. A folyamatos személycserék a keretben, amire a tulajdonosokat a rossz gazdasági helyzet kényszeríti, negatívan befolyásolja az edzők munkáját. A mi időnkben stabilabb volt a helyzet. Szerintem Guľa jó munkát végzett a DAC-ban, az elmúlt évek egyik legjobbja, ami a csapatépítést, a felkészülést, a játékrendszert illeti. De Krstović mellett Kalmárt is elveszítette, olyan játékosokat, akiket egyik napról a másikra nem lehet pótolni.” - mondta Pecze.
“Tudom, hogy ez bonyolult Világi Oszkár idáig 11 edzőt eresztett szélnek, ami nem csak a szlovákiai viszonyokat tekintve „kiemelkedő” teljesítmény. A legtovább idáig Peter Hyballa bírta, majd a most elküldött Adrián Gula, aki egyébként a legsikeresebb volt, miután tavasszal közel volt csapatával a bajnoki címhez – csupán két pont hiányzott hozzá. Radványi Miklós után csak két szlovákiai edzője volt a DAC-nak, a többiek Portugáliából, Németországból, Horvátországból, Székelyföldről, Olaszországból, Magyarországról és Spanyolországból származtak. Ez nem szisztematikus munka. A hatás lehető leggyorsabb elérésére irányuló törekvés áll mögötte. De ez nem járható út. Meglepett, hogyan végezte elsőként Radványi edző, aki jól ismerte a helyzetet. Nem könnyű csapatot vezetni Dunaszerdahelyen” -vélte Pecze, aki szerint a sok külföldi edző esetleges gyors kezdeti sikere inkább csak a véletlen műve volt, erre nem lehet építeni.
Pecze saját elmondása szerint értékeli Világi törekvétés, de úgy véli, stadiont nem olyan nagy gond építeni. „Ezt meg lehet tervezni, megrajzolni, elkészíteni a projektet, ha van pénze, épíkezhet. De erős és sikeres csapatot kiépíteni bonyolultabb folyamat, ahhoz más ismeretekre van szükség, sok türelemre és szélesebb szakmai háttérre” – zárta gondolatait az egykori sikeredző.
Forrás: korkep.sk
Kövess minket facebook-on:
Cimkék: dac, dunaszerdahely, niké-liga, foci, felvidék, világi-oszkár