Visszatekintés 2021 magyar sportsikereire – 2 rész


Összegyűjtöttük januártól-decemberig kronologikus sorrendben 2021 magyar sportsikereit

fotó: sport.szekelyhon.ro

Remek évet tudhatnak maguk mögött a magyar sportolók, akik kiemelkedően szerepeltek az olimpián és a paralimpián, illetve 2021 kontinentális és világversenyein

KRONOLÓGIA


január 13-31. - A magyar férfi kézilabda-válogatott öt győzelemmel, egy döntetlennel és egy vereséggel az ötödik helyen zárta az egyiptomi világbajnokságot. A döntetlen az utolsó mérkőzésen, a franciák elleni negyeddöntőben született, amelyet hosszabbításban végül az ellenfél nyert meg.
 
január 24. - Az amerikai születésű, magyar színekben versenyző Krueger John-Henry ezüstérmes lett 1000 méteren a lengyelországi Gdanskban rendezett rövidpályás-gyorskorcsolya Európa-bajnokságon.

március 3. - A Kaposvár női röplabdacsapata kettős vereséggel búcsúzott a Challenge Kupa elődöntőjében a román Alba Blajzsal szemben. Magyar együttes korábban még nem jutott a négy közé a harmadik számú európai kupasorozatban.

március 5. - Krizsán Xénia ötpróbában bronzérmet szerzett a toruni fedett pályás atlétikai Európa-bajnokságon.

március 6-7. - A magyar rövidpályás-gyorskorcsolyázók minden idők legeredményesebb szereplésével, hat éremmel, köztük három arannyal fejezték be a hollandiai Dordrechtben rendezett világbajnokságot: az olimpiai bajnok férfi váltó ezüstérmes lett, egyéniben pedig Liu Shaoang 500 méteren és összetettben diadalmaskodott, illetve 1000 méteren ezüstérmesként zárt, míg bátyja, Liu Shaolin Sándor az 1000 méteren szerzett aranyérme mellett összetettben második lett.

április 8-10. - Az olimpia műsorán is szereplő tekvondó szófiai kontinensviadalát két éremmel - és így az eddigi legsikeresebb Eb-mérleggel - zárta Magyarország: az 54 kilogrammos Salim Omar az első magyar aranyat nyerte a sportág felnőtt Európa-bajnokságainak történetében, míg Patakfalvy Luca bronzérmet szerzett az 53 kilogrammosok súlycsoportjában.

április 11. - A házigazda Atomerőmű KSC Szekszárd legyőzte a francia Carolo Basketet a női kosárlabda Európa Kupa négyes döntőjének bronzmérkőzésén, ezzel a buboréktorna harmadik helyén végzett.

április 9-11. - Az A döntőben szereplő mindkét magyar egység, könnyűsúlyú egypárban Galambos Péter, valamint a Szabó Bence, Furkó Kálmán alkotta könnyűsúlyú kettes aranyérmet nyert az olaszországi Varesében rendezett evezős Európa-bajnokságon. Az olimpiai programban egyik szám sem szerepel. Magyarország két aranyérmével az ötödik helyen végzett az Eb éremtáblázatán.

április 12-16. - Berecz Zsombor aranyérmet nyert a portugáliai Finndingi Európa-bajnokságon. A 2018-ban világbajnok magyar vitorlázó már egy futammal a verseny vége előtt megvédte címét az olimpiai hajóosztályban.
    
április 16-18. - Az 52 kilogrammos Pupp Réka és a 90 kilós Tóth Krisztán is bronzérmes lett a lisszaboni cselgáncs Európa-bajnokságon.
    
április 16-18. - A sorozatban harmadik Final Fourjában szereplő Sopron Basket negyedik helyen végzett a női kosárlabda Euroliga isztambuli négyes döntőjében.

április 19-25. - Lőrincz Tamás (kötöttfogás 77 kg) arany-, Sastin Marianna (62 kg) és Kiss Balázs (kötöttfogás 97 kg) ezüst-, Fritsch Róbert (kötöttfogás 72 kg) pedig bronzérmet nyert a varsóban rendezett birkózó Európa-bajnokságon.

május 1. - A magyar férfi kézilabda-válogatott megnyerte az Eurokupát, mivel öt győzelemmel és egy vereséggel megelőzte az Európa-bajnok spanyolokat, az Eb-ezüstérmes horvátokat, valamint a szlovákokat is.

május 8. - A Szolnok nyerte a férfi vízilabda Eurokupa 2020/21-es kiírását: a Tisza-parti együttes ötméteresek után hódította el a trófeát az OSC-vel szemben. A Szolnok a 2017-es Bajnokok Ligája-sikerét követően a második számú európai kupát is begyűjtötte.

május 9. - Az SH-ITB Budaörsi SC - Póta Georgina, Lovas Petra, Fazekas Mária, Surján Szabina összeállításban - ezüstérmet szerzett a női asztalitenisz Európa-kupában. A négyszeres magyar bajnok klubnak a Bajnokok Ligája-ezüst- és bronzérem, valamint az ETTU Kupa-bronzérem mellett ez az egyik legnagyobb sikere.

május 8-9. - A Siófok KC ezüstérmes lett a női kézilabda Európa-ligában, miután a nagybányai négyes döntőben előbb legyőzte a dán Herning-Ikast HB csapatát az elődöntőben, majd kikapott a francia Nantes Atlantique HB együttesétől a fináléban.

május 10-23. - A magyarok tizenöt éremmel - öt arannyal, négy ezüsttel és hat bronzzal - zárták a vizes Európa-bajnokságot. Nyíltvízi úszásban Olasz Anna második, a csapat pedig harmadik lett, akárcsak a szinkronúszók highlight kűrjében a magyar válogatott. A medencés úszóknál 400 méter vegyesen Hosszú Katinka az első, Mihályvári-Farkas Viktória a második helyen végzett, míg 200 méter pillangón Milák Kristóf győzött, Kenderesi Tamás ugyanitt harmadikként zárt. Kapás Boglárka 200 méter pillangón védte meg címét Hosszú Katinkát megelőzve. Szabó Szebasztián nyert 50 méter pillangón, illetve a 4x200 méteres női gyorsváltó lett második. Hosszú harmadik volt 200 méter vegyesen. Milák 100 méter pillangón is nyert, Burián Katalin 200 méter háton, Kapás pedig 400 méter gyorson lett harmadik.

május 14-16. - Valter Attila három napon keresztül viselte az összetett éllovasát megillető rózsaszín trikót a Giro d'Italia országúti kerékpáros körversenyen.

május 23-június 4. - Péni István megvédte címét férfi légpuskában az Eszéken rendezett sportlövő Európa-bajnokságon, melyen a Csonka Zsófia, Major Veronika, Sike Renáta összeállítású trió bronzérmet nyert a női sportpisztolyosok csapatversenyében.

június 3-5. - Az FTC-Telekom Waterpolo férfi vízilabdacsapata címvédőként ezüstérmet nyert a Bajnokok Ligájában. A zöld-fehérek a belgrádi nyolcas döntőben a francia Marseille és az olasz Brescia legyőzésével jutottak a fináléba, amelyben kikaptak az olasz Pro Reccótól.

június 3-6. A magyar versenyzők 18 érmet, kilenc aranyat, hét ezüstöt és két bronzot gyűjtöttek a poznani kajak-kenu Európa-bajnokságon. Ezer méteren első lett a Csipes Tamara, Medveczky Erika kajak kettes, valamint Gazsó Alida Dóra és Kopasz Bálint (mindkettő K-1), a Noé Bálint, Gál Péter, Kulifai Tamás, Dombvári Bence összeállítású kajak négyes pedig ezüstérmet szerzett. Kopasz 500-on is nyert, ahogy a Kozák Danuta, Bodonyi Dóra kajakos duó és a Lucz Dóra, Kárász Anna, Csipes, Bodonyi kvartett. Ezen a távon Kozák (K-1) és Balla Virág (C-1) ezüstérmes lett, míg a Balla Virág, Takács Kincső kenus duó a harmadik helyen végzett. Kétszázon is jutott egy arany a magyaroknak Tótka Sándor (K-1) révén, Lucz Dóra (K-1) és a Balla, Takács kettős pedig másodikként zárt. A Lucz Anna, Kiss Blanka páros (K-2) harmadik lett a sprint távon. 5000 méteren két-két arany- (Bodonyi és Noé Bálint, kajak) és ezüstérmet (Fodor Nicholas és Horányi Dóra, kenu) szereztek a magyarok.
    
június 8-14. A magyar válogatott két arannyal, egy ezüsttel és két bronzzal az éremtáblázat élén végzett a kairói öttusa-világbajnokságon. Győzött Marosi Ádám, illetve a Marosi, Demeter Bence, Bereczki Richárd összeállítású férfi csapat. Második lett a Gulyás Michelle, Alekszejev Tamara, Guzi Blanka trió a női hagyományos versenyben, melyben Gulyás egyéniben a harmadik helyen zárt. Ugyancsak a dobogó harmadik fokára állhatott fel Erdős Rita és Simon Sarolta a női váltók küzdelme után.   
 
június 10. A 90 kilogrammos Tóth Krisztián bronzérmet nyert a budapesti Papp László Sportarénában rendezett olimpiai kvalifikációs cselgáncs-világbajnokságon.

június 15-23. A tavalyról idénre átkerült, részben hazai rendezésű labdarúgó Európa-bajnokságon, a magyar válogatott a csoportjában 3-0-ra kikapott a címvédő portugáloktól, 1-1-et játszott a világbajnok franciákkal és 2-2-t a németekkel, és utolsó mérkőzésén egészen a hajráig továbbjutásra állt.

június 24-26. Az Ecseki Nándor, Szudi Ádám duó bronzérmet szerzett a férfi párosok versenyében a varsói asztalitenisz Európa-bajnokságon.
    
június 28.-július 7. Fucsovics Márton a negyeddöntőig jutott a wimbledoni teniszbajnokságon, ahol a világelső és későbbi bajnok Novak Djokovic állította meg. Magyar részről előzőleg Szávay Ágnes a 2007-es US Openen játszott negyeddöntőt Grand Slam-tornán, Wimbledonban legutóbb - még 1948-ban - Asbóth József jutott el magyarként a negyeddöntőig.

július 5-8. A magyar versenyzők 14 érmet, öt-öt aranyat és ezüstöt, valamint négy bronzot nyertek az oroszországi Tomszkban rendezett uszonyosúszó-világbajnokságon.
    
július 5-11. A magyar válogatott három arannyal, egy ezüsttel és két bronzzal az élen végzett az oroszországi Nyizsnyij Novgorodban rendezett öttusa Európa-bajnokság éremtáblázatán. Győzött Kardos Bence, illetve a Kardos, Demeter Bence, Bereczki Richárd összeállítású férfi, valamint a Guzi Blanka, Simon Sarolta, Réti Kamilla alkotta női csapat a hagyományos versenyben. Egyéniben második lett Guzi, míg harmadikként végzett Simon és Demeter.

július 8-11. A magyar versenyzők hat arany-, három ezüst- és öt bronzérmet szereztek a Moszkvában rendezett maratoni kajak-kenu Európa-bajnokságon. Az utánpótlás korosztályokban 5-6-3 volt a magyar dobogós mérleg.
    
július 23-augusztus 8.
A magyar küldöttség hat arany-, hét ezüst- és hét bronzéremmel, az éremtáblázat 15. helyén zárta a tokiói olimpiát. Aranyat nyert Szilágyi Áron (férfi kard egyéni), Milák Kristóf (úszás, 200 m pillangó), Kopasz Bálint (kajak-kenu, K-1 1000 m), Lőrincz Tamás (birkózás, kötöttfogás, 77 kg), Tótka Sándor (kajak-kenu, K-1 200 m) és a Kozák Danuta, Csipes Tamara, Kárász Anna, Bodonyi Dóra összeállítású kajaknégyes (500 m). Második lett Siklósi Gergely (férfi párbajtőr egyéni), Milák Kristóf (úszás, 100 m pillangó), Varga Ádám (kajak-kenu, K-1 1000 m), Berecz Zsombor (vitorlázás, Finndingi), Lőrincz Viktor (birkózás, kötöttfogás, 87 kg), Rasovszky Kristóf (nyíltvízi úszás, 10 km) és Csipes Tamara (kajak-kenu, K-1 500 m). A dobogó alsó fokára állhatott fel a férfi kardcsapat (Szilágyi Áron, Decsi Tamás, Szatmári András, Gémesi Csanád), Tóth Krisztián (cselgáncs, 90 kg), Kozák Danuta és Bodonyi Dóra (kajak-kenu, K-2 500 m), Kovács Sarolta (öttusa), Hárspataki Gábor (karate, 75 kg), valamint a női és a férfi vízilabda-válogatott.

augusztus 20-31. A magyar női jégkorong-válogatott történelme első elit-világbajnokságán, Calgaryban, a tízcsapatos torna kilencedik helyén végzett, miután legyőzte Dániát, így egy győzelemmel és három vereséggel zárt.

augusztus 24-szeptember 5. A magyar küldöttség hét arannyal, öt ezüsttel és négy bronzzal a 18. helyen végzett a tokiói paralimpia éremtáblázatán. Győzött Veres Amarilla (párbajtőr, A), Pálos Péter (asztalitenisz, S11), Illés Fanni (100 m mell, S4), Ekler Luca (távolugrás, T38), Konkoly Zsófia (100 m pillangó, S9), Pap Bianka (100 m hát, S10) és Kiss Péter Pál (K1 200 m, KL1). Második lett Konkoly (400 m gyors és 200 m vegyes, S9), Pap (400 m gyors és 200 m vegyes, S10), valamint Osváth Richárd (tőr, A), míg harmadikként zárt Szvitacs Alexa (asztalitenisz, S9), Hajmási Éva, Krajnyák Zsuzsanna, Madarászné Mező Boglárka és Dani Gyöngyi (tőr, csapat), Dávid Krisztina (légpisztoly, P2) és Varga Katalin (K1 200 m, KL2).


szeptember 9-12. Hölle Martin egyéniben, illetve a magyar csapat - ifj. Dobrovitz Józseffel és ifj. Fekete Györggyel kiegészülve - megvédte címét a hollandiai Kronenbergben rendezett kettesfogathajtó-világbajnokságon. Hölle és a válogatott sikerével sorozatban ötödször mind a két aranyérem Magyarországé lett, ami egyedülálló a sportág történetében.

szeptember 16-19. A magyar válogatott hat arannyal, nyolc ezüsttel és négy bronzzal fölényesen az élen végzett a koppenhágai kajak-kenu világbajnokság éremtáblázatán. Győzött a Kozák Danuta, Csipes Tamara duó (K-2 500 m), Gazsó Alida Dóra (K-1 1000 m), a Lucz Anna, Csizmadia Kolos kettős (K-2 vegyes 200 m), továbbá a kajakos Noé Bálint és Kőhalmi Emese, valamint a kenus Adolf Balázs 5000 méteren. Második lett Kopasz Bálint (K-1 1000 m), Lucz (K-1 200 m), a Kiss Blanka, Lucz páros (K-2 200 m), a Kozák, Csipes, Kárász Anna, Gazsó összeállítású női kajaknégyes, Csipes (K-1 500 m), a Hajdu Jonatán, Fekete Ádám kenus duó (C-2 500 m), az 500 méteres női kenunégyes (Balla Virág, Takács Kincső, Gönczöl Laura, Opavszky Réka) és Kisbán Zsófia (C-1 5000 m). Adolf (C-1 1000 m), a Noé, Kulifai Tamás kettes (K-2 1000 m), a Bragato Giada, Nagy Bianka duó (C-2 200 m) és a Korisánszky Dávid, Takács Kincső vegyes páros (C-2 200 m) bronzérmet vehetett át.

október 1-3. A magyar küldöttség tizenegy arany-, tíz ezüst- és két bronzéremmel az éremtáblázat élén végzett a romániai Pitestiben rendezett maratoni kajak-kenu világbajnokságon.

október 2-9. Vadnai Jonatán bronzérmet szerzett az olimpián is szereplő vitorlázó Laser-hajóosztály Európa-bajnokságán Várnában.

október 16. Harmadszor is Európa-bajnok lett a gyorsasági kamionversenyzők között Kiss Norbert, a Révész Racing magyar pilótája.

november 2-7. A magyar küldöttség három arannyal, valamint egy-egy ezüsttel és bronzzal zárta a kazanyi rövidpályás úszó Európa-bajnokságot. Szabó Szebasztián 100 méter pillangón, 50 méter gyorson és 50 méter pillangón diadalmaskodott, utóbbi számban világcsúccsal. Milák Kristóf 200 méter pillangón második, míg Kós Hubert 400 méter vegyesen harmadik lett.

november 6. Vas Kata Blanka ezüstérmet nyert a hollandiai cyclocross (terepkerékpár) Európa-bajnokságon.

december 16. Címét megvédve Rasovszky Kristóf nyerte a nyíltvízi úszók világkupa-sorozatát, amelynek záró versenyén, Abu-Dzabiban harmadikként ért célba.

A rovat legfrissebb hírei